Budynki rzemieślnicze

Budynki rzemieślnicze (murowane) nawiązują architekturą do obiektów zabytkowych z przełomu XIX i XX w. o funkcji gospodarczej lub przemysłowej, zlokalizowanych na obszarze gminy Lubaczów. Są to m.in.: gorzelnia, czworaki i stajnie w Baszni Dolnej oraz gorzelnia w Hucie Kryształowej.

Pełnią funkcje warsztatowe dla tradycyjnego rzemiosła, charakterystycznego na ziemi lubaczowskiej.

Warsztat kowalski – upowszechnia tradycyjne kowalstwo, dosyć dobrze rozwinięte na ziemi lubaczowskiej w pierwszej połowie XX w. Nawiązuje również do wcześniejszych hut żelaza związanych z wytopem metalu z rud darniowych np. w Rudzie ( dziś: część wsi Basznia Dolna ) i Rudzie Szczutkowskiej (dziś: przysiółek Szczutkowa ).

Warsztat garncarski – nawiązuje do pięćsetletniej tradycji ośrodka wytwórczości garncarskiej w Potyliczu (dzisiejsza Ukraina), dawne starostwo lubaczowskie i późniejszych w niektórych miejscowościach gminy Lubaczów (m.in. Dąbrowa k. Lubaczowa )

Warsztat stolarski – upowszechnia tradycyjne stolarstwo i produkcję drewnianych zabawek, uli oraz mebli.

Warsztat szklarski – nawiązuje do tradycji XVIII w. huty szkła w pobliskiej Hucie Kryształowej, w której wytwarzano szkła użytkowe : kielichy, szklanice, żyrandole

Obok usytuowano oryginalne budynki drewniane:

  • Kuźnia ( ok.1920 r.) – przeniesiona ze Szczutkowa, własność gminy Lubaczów
  • Budynek gospodarczy ( lata 30 XX w.) – przeniesiony z Młodowa, ostatni właściciel Andrzej Czucha

 

MULTIMEDIA
Kategoria:  Zdjęcia
10 października 2013 r.
ARTYKUŁY
Pon
Wt
Śr
Czw
Pt
Sob
Ndz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Kapitał ludzki
Województwo podkarpackie
Europejski fundusz społeczny
Projekt "Utworzenie „Kresowej Osady” oraz nadanie nowych funkcji turystycznych i edukacyjnych szansą dla obszaru poprzemysłowego i popegeerowskiego Gminy Lubaczów" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w rozwój Województwa Podkarpackiego
WYBIERZ TEMAT WIADOMOŚCI
Temat:
Zapytanie
Feedback
Reklama na portalu
Imię:
E-mail:
Treść wiadomości: